Ana Sayfa Yerel Asayiş Siyaset Ekonomi Spor Güncel Dünya Eğitim Sağlık Kültür & Sanat
Sağlık Bakanlığı: 'Yoğun Bakıma Yandaş Torpili, başlıklı haberler tümüyle gerçek dışıdır'
Sağlık Bakanlığı: 'Yoğun Bakıma Yandaş Torpili, başlıklı haberler tümüyle gerçek dışıdır'
Putin 'yapay zeka devlet başkanı olabilir mi' sorusunu yanıtladı
Putin 'yapay zeka devlet başkanı olabilir mi' sorusunu yanıtladı
Kısıtlama öncesi feci kaza: 1 ölü, 5 yaralı
Kısıtlama öncesi feci kaza: 1 ölü, 5 yaralı
Beşiktaş 3 - 0 Kasımpaşa
Beşiktaş 3 - 0 Kasımpaşa
İtalya'da son 24 saatte korona virüsten 814 ölüm
İtalya'da son 24 saatte korona virüsten 814 ölüm
HABERLER>YEREL
10 Ağustos 2020 Pazartesi - 12:50

"Siyasette DEVA ile değiştireceklerimiz var"

DEVA Partisi Konya İl Başkanlığı tarafından yönetim tanıtım toplantısı düzenlendi.

 Siyasette DEVA ile değiştireceklerimiz var

Düzenlenen basın toplantısında konuşan DEVA Partisi İl Başkanı Seyit Karaca açıklamalarında şu ifadelere yer verdi: " 11 Mart 2020 günü, tarih sayfalarında ilimiz ve ülkemiz için 2 önemli olay ile anılacak şekilde yerini aldı. İlkinin şu anda dünyanın da muzdarip olduğu salgın hastalıkla ilgili ülkemizde tespit edilen ilk vakanın açıklandığı gün olması,

Diğerinin ise Türkiye’de Sayın Genel Başkan Sn.Ali Babacan’ın liderliğinde Demokrasi ve Atılım Partisi’nin (DEVA) tanıtım programının yapıldığı gün olması…

 

Bu olayların her ikisi de önemini korumaya devam ediyor. Bugün sizlere, öncelikli olarak partimizin ülke geneli ve ilimiz özelinde yaptıkları ile ilgili kısa bilgilendirme sonrasında ilimize dair bazı konuları paylaşmak istiyorum.

Ülke geneli teşkilatlanma çalışmalarında hepinizin yakından takip ettiği gibi ilk görevlendirilen il kurucu heyeti olduk. Bu da Sayın Genel Başkanımız ve teşkilatımızın ilimize verdiği önemin en önemli göstergesidir. 23 Haziran tarihinde yapılan görevlendirme esnasında Sayın Genel Başkanımızın “Hz.Mevlana’nın dünya görüşünün en temel hareket noktamız olacağını ve Konya’dan dünyaya yayılan bu ilkelerin yeniden ülkemiz ve dünyaya tanıtılması misyonu ile hareket etmemiz gerektiği” hatırlatmaları kulağımıza küpe olmuştur. İlimize bu önemi veren Genel Başkanımıza ve Genel Merkez yönetimimize sizlerin huzurunda bir kez daha teşekkür ediyorum.

 

Şu ana kadar 70’e yakın ilde, il başkanı görevlendirmeleri sonrasında kurucu il başkanları ve heyetlerinin çalışmaları neticesinde il yönetimleri kurulmuş, müteakiben 280 ilçe yönetimi kuruluşu tamamlanmıştır. Bizler de il teşkilatı listemizin onaylanması sonrasında kurmuş olduğumuz komisyonlar aracılığıyla ilçe teşkilatlanma çalışmalarını başlatmış bulunmaktayız. Bugün itibarıyla sahada 11 komisyonumuzun yaptığı çalışmaları da değerlendirip ilçe teşkilatlanmaları için karar vereceğiz.

Çalışmalarımızda öncelikle ilde, Genel başkanımızın ve teşkilatlanma başkanlığımızın bildirdiği prensipler doğrultusunda, “iyi insanlardan” oluşan ekipler kurmaya gayret ettik. İyi insan kavramı elbette çok yönlü ve içi dolu olması gereken bir kavram. İyi insan toplum içinde her özelliği ile “iyi” olarak temayüz etmiş insandır. Biz dep çalışmalarımızda bu ilkeyi esas almaya gayret ettik. Genel Başkan şahsında tanzim edilen online mecraya daha partinin adı bile belli değilken çalışma dileklerini ileten 1500’e yakın arkadaşımızı dinleyerek ve toplum katmanlarımızın tümünü temsil eden meslek ve yaş gruplarından oluşturduğumuz arkadaşlarımızla Konya’mıza ve ülkemize hizmet için yola çıktık. Aynı zamanda bu arkadaşlarımız, toplum sosyolojisi açısından da tam bir mozaik oluşturmaktadır. Birazdan kendilerini detaylı bir şekilde tanıyacağız.

 

İlk olarak sizleri misafir ettiğimiz bu ortamın hazırlanmasında başlangıçtan beri daha yoğun emeği geçen yönetim kurulu üyelerimiz Tuğba Tuncer Atar, Sefa Coşkun, Ahmet Elden ve Muhittin Koraş ile tüm yönetim kurulu üyelerimize ayrı ayrı teşekkür ediyorum

Siyasette DEVA ile değiştireceklerimiz var.

İlk değiştireceğimiz husus “siyasetteki üslup’tur.” Anlaşabilmenin ve anlatabilmenin yolu konuşabilmektir. Tane tane ve mugalata yapmadan, bağırıp çağırmadan ve sadece sloganlaştırmadan… Genel başkanımız ve kurucularımızın önemli bir kısmı, bu hasletleriyle bilinen isimler ve bu konuda bizim de en önemli örneklerimiz.

İkincisi insanımızın en önemli gündemi ne ise onu önceleyen bir siyaset izlemek;

Partimizin kuruluş amaçlarını Genel Başkan defalarca anlattı. Burada da hızlıca değinmek gerekirse, birincisi ülkenin yönetim sisteminden kaynaklanan, beraberinde sistemsizliği getiren yönetim anlayışıdır. İstişareden uzak bu yönetim şeklinde, karar alıcılarda bulunması gereken liyâkatın yerini sadece sadakat almıştır.

Bugün ülkenin neresinde olursa olsun, gündemin ilk sıralarında ekonomi geliyor. Ekonomimiz bilimin gerekleri ile değil, günü kurtarmaya dönük ani kararlarla idare edilmeye çalışılmaktadır. Genel ekonomik parametrelerin neredeyse hepsi, ülke ekonomimiz açısından olumsuz yönde gelişiyor. Kur riski, ekonomimizin en hassas olduğu konu iken, kurdaki özellikle yukarı yönlü oynaklıklar üretimden ihracata her alanda sanayi ve ticaretimizi olumsuz etkiliyor. Kurdaki oynaklıklar konusunda da dünya ile negatif ayrışmamız, sorunların önemli bir kısmının ülkemize has yapısal sorunlar başta olmak üzere bize özgü sorunlar olduğunu gösteriyor.

Dünya ile entegre olmuş ekonomimizin dış politika yönetimi ile de doğrudan ilişkisini kimse inkâr edemez. Dış politika da hamasetle idare edilemez. Hamaset sadece ülkemizi yalnızlaştırır ve başlangıçta belirlenen hedefler arasında olan Avrupa Birliği normlarına standartlarımızı yükseltmek hedefinden bizi uzaklaştırır.

Bir başka konu gençlerimizin yaşadığı sorunlarla ilgilenmek;

Bu başlıkta en önemli iki sorun işsizlik ve eğitim.

Eğitimini tamamlamış genç beyaz yakalı kardeşlerimizin en önemli sorunu iş bulamamak ve geleceğini planlayamamak. Son zamanlarda sık duymaya başladığımız ve icranın başındaki en yetkili ağızlarca söylenen “devlet her üniversite mezununa iş bulmak zorunda değil” söylemini kısa bir süre için doğru olarak kabul edelim ama o zaman da gençlerimizi girişimci yapacak veya ara eleman olarak daha kolay iş bulacak nitelikte eğitim, yatırım ortamını da her yönden sağlamak zorundayız.

Geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklarımızın her türlü gelişimine ve eğitimine dair neler gerekiyorsa üzerimize düşeni yapacağız. Bu kapsamda, ana okulundan üniversiteye her kademe titizlikle ele alınacaktır.

Bir diğer önem vereceğimiz konu;

Tarımsal üretimi çok ve çeşitli olan bir iliz. Yıllardır da “ülkenin buğday ambarı” olarak biliniriz. Bu geçmişimiz sayesinde hububat ve hububata dayalı bir sanayi ile eş zamanlı gelişen gıda sanayi yapımız var. Ama göreve geldiğimiz şu kısa sürede, ilimiz çiftçileriyle yaptığımız sohbetlerde, çiftçilerimizin dile getirdiği sorunlar, “ülkemizin neden buğday ithal eder” konumda olduğunu bizlere gösterdi. Yüzlerce dönüm tarlasıyla üretim yaptığını ifade eden çiftçimizin 10 yıldır buğday ekmediğini belirtmesi bizi son derece üzdü. Yine artan girdi maliyetlerini karşılamadığı gerekçesiyle 7 yıldır hububat yerine başka tarımsal ürünlere yöneldiğini ifade eden başka bir çiftçimizle bir kez daha üzüldük.

Ticaret ve sanayi hayatımızdaki sorunlar başka bir konumuz;

Kıdemli Bedesten esnaflarının sohbetlerinde, “müşteri para ödemek için elini cebine attığında saman çöpü düşerse ticaret daha verimli olur” diye, harmanı kaldıran çiftçinin ticaret piyasasını hareketlendirdiği söylemi ilimizin karakteristik özelliğidir. İnşaallah bugünlerde hasadını yapan çiftçimiz düğün dernek ve diğer ihtiyaçlarıyla tüccar ve esnafımızın yüzünü güldürür. Ancak bu kesimin en önemli sorunu “sattığı malı daha önce aldığı fiyattan yerine koyamamaktır.” Bunun da sebebi başlangıçta zikrettiğimiz ticaret hayatına etki eden ana ekonomik parametreler olan kurlar, altın fiyatları ve bunların yansıması ile oluşan tüm girdi fiyatları, üzerinde durmamız gereken ana konulardır. Zira bu konular, artık sadece ayın belli dönemlerinde rakamlar üzerinden yapılan istatistik değerlendirmeler ve bunların yorumları ile yönetilemeyecek kadar ağırlaşmıştır.

 

Yapısal birçok sorun konusunda adımlar atarak en başta adalet ve güveni hızla yeniden tesis edip ancak bu şekilde ülkemizi yeniden hak ettiği yere getirebiliriz. Önemli bir kısmı yabancı yatırım ile ve yurt dışı kaynakla finanse edilmek zorunda olan ülkemiz ekonomisi, daha ucuz finans kaynaklarına ve doğrudan yabancı yatırım sermayesine ancak bu şekilde ulaşabilir.

Hayatımızı en fazla etkileyen salgın hastalık ve bu hastalıkla mücadeleye ne zaman gelecek acaba diye merak ettiğinizi biliyorum. Bu hususta daha önce yaptığım görevler esnasında izlediğimiz tarz ve yöntem hepinizin malumudur. Hiçbir zaman halkımızı paniğe sevk edecek ve umutsuzluğu artıracak söylem tarzımız olmadı. Tam tersine, söylenmesi gerekenleri ilgili mecralarda Bakanımız dahil olmak üzere tüm sağlık bürokratlarına ve İl Pandemi Kurulunda muhataplara ilettik. Tutanaklara geçmiş konuşmalarımız bunun delilidir. Açıklanırsa şimdi, açıklanmazsa gelecekte, bir vesika olarak tarihteki yerini alacaktır.

 

İlk başta şunu belirteyim;

Bu hastalık uzunca bir süre gündemimizi işgal etmeye devam edecek. Gündemimizden çıkması için, aşının tüm toplum kesimlerine uygulanabilecek şekilde bulunması ve geliştirilmesi veya herkesin bu hastalığa yakalanıp geçirmesi gerekiyor. Şayet vefat etmezse hastalığı geçirenlerin tam bağışıklandığı konusu da halen tartışmalıdır. Aşı konusunda bazı gelişmelerin olduğu belirtilse de insan üzerinde kullanım aşamasının sonuçları bakalım bizlere ne gösterecek. Durum böyle olunca geriye tek seçenek kalıyor o da hastalığa yakalanmamak. Bu seçenek için de tavsiye edilen üçleme maske, mesafe, temizlik…

Haziran ayı başına kadar bulaşıcılığı önleme konusunda aldığımız tedbirler gerçekten son derece olumlu sonuçlar verdi. İlimiz için konuşmak gerekirse günlük 10-15 vakalara kadar inen ve tüm hastanelerimizde toplam 100 civarında hastanın yattığı bir tablo ortaya çıkmıştı. Her türlü fedakarlıkları ile bu tabloyu ortaya çıkaran tüm sağlık çalışanları başta olmak üzere süreçte rol oynayan herkese teşekkür ediyorum. İzninizle, sağlık çalışanlarından güvenlik mensuplarımıza ve tüm kamu çalışanlarına hep beraber bu mücadele kahramanlarını bir kez daha alkışlayalım.

Ancak, ekonomik şartların zorlamasıyla alınan 1 Haziran’dan itibaren normalleşme kararları sonrasında ülkemizde ve ilimizde vaka sayıları hızla arttı. Başlangıç döneminde oluşabilecek muhtemel paniği yönetme anlamında, bilgilerin sınırlı paylaşımı şahsen benim de uygun bulduğum bir süreç yönetimiydi. Ancak belli bir süreden sonra vaka dağılımının iller bazlı, şeffaf olarak açıklanması gerekirdi. Hatta il içerisinde de mahalle bazlı açıklamalar gerektiğini düşünüyorum.

Herkesin merakla beklediği Sayın Bakanın canlı yayın açıklamaları, artık genellikle sosyal medya üzerinden açıklamaya dönüştü, yapılan yorumlar da yarım bardak suya ilişkin “bardağın dolu tarafını” göstermeye çalışan yorumlar haline geldi. Ülkenin neredeyse her tarafından, korunma tedbirlerinin en az ikisinin (maske, mesafe) mutlaka ihmal edildiği görüntüler ve bilgiler sizler vasıtasıyla boy boy gazetelerde, saatlerce televizyonlarda paylaşılırken bu tablo ve sayılar da kamuoyu nezdinde

güvenilirliğini yitirdi. Bu konuda benden çok siz basın mensuplarının söyleyecekleri olduğunu düşünüyorum. Sadece sosyal medya ve basın-yayın taramaları bile bu noktada yeterli fikir oluşturacaktır. Kimin şüphesi varsa da anket kuruluşlarını görevlendirsin ve sokaktaki insanın bu konudaki görüşlerini sorsun.

Bu konuyla ilgili söyleyeceğim son iki şeyden birincisi, yayınlanan rutin aylık ekonomik göstergeler rakamları yöneterek sunulabilir ama salgınla ilgili rakamlar konusunda kamuoyundan duyduklarım, meslek mensubu bir birey olarak beni son derece üzüyor. Benim kendi anketim son günlerde hastanelerdeki yoğunluklar nedeniyle hastasına yer bulmak için beni arayan dostlarım. Hastane doluluğu ile ilgili Bakan bey ve bürokratları arasında sosyal medya üzerinden yaşananlar da hepimizin gözü önünde cereyan etti. Bu yoğunluk içerisinde Şehir Hastanesinin “temiz hastane” olarak açılmasını da doğru bulmadığımı ifade edeyim.

Son sözüm ise vatandaşımıza olacak. Ne olursunuz tedbirlerinizi gevşetmeyin, hastaları için kendi canlarını da ortaya koyarak mücadele veren sağlık çalışanlarının cansiperane emeklerine saygı duyun, bu saygın emeği boşa çıkarmamanın tek yolu budur. Sağlık çalışanları meslektaşlarım halkımızdan sadece bunu bekliyor. Elbette bu tarz davranış herkesin sevdiklerini korumasını da sağlayacaktır. Evet maske terletiyor veya solunumu kısmen zorlaştırıyor ama yoğun bakım soğukluğunun ve zorluklarının yanında tahammül edilmelidir. Bu kez de kurallara uyan kendimizi ve halkımızı alkışlamanızı istiyorum."

 

 

 
Irak Meclisi'ne korona virüsü sıçradı
 
Başkan Kılca mahalle ziyaretlerini sürdürüyor
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Sağlık ve huzurun adresi Meram Hobi Bahçeleri
Vatandaşların şehrin kalabalığından ve stresinden ‘Meram’ ayrıcalığında ...
S.Ü Tıp Fakültesi Hastanesine sözleşmeli personel alınacak
Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine 250 sözleşmeli personel ...
Ali Sait Öge kızını evlendirdi
Konya Gazeteciler Cemiyeti Müdürü Ali Sait Öge’nin kızı Aymelek, Mustafa ...
 
Bayramda YHT hatlarında ne kadar yolcu taşındı ?
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Bayramda havayolu ile ...
Tropikal Kelebek Bahçesi örnek proje seçildi
Birleşmiş Kentler ve Yerel yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı ...
Konya'da denetimler sürüyor
Konya Büyükşehir Belediyesi zabıta ekipleri, sosyal mesafe, maske ve hijyen ...
 
Sağlıkta Şiddet Raporu iç açıcı değil !
Sağlık-Sen Konya Şube Başkanı "Sağlık çalışanları kutsal görevlerini Temmuz ...
Kanseri yendiği çilekleri yurt içi ve yurt dışına gönderiyor
Aksaray’da yaşadığı meme kanseri hastalığını yetiştirmeye başladığı mor ...
Başkan Kavuş’tan sağlık çalışanlarına destek ziyareti
Meram İlçe Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, pandemi süreci boyunca büyük ...
 
YAZARLAR
Mehmet Şimşek
Mehmet Şimşek
KADINLARIMIZ (214. Bölüm)
Süleyman Göksu
Süleyman Göksu
Engellilik: Cennete kavuşturan imtihan
Mustafa Çağlayan
Mustafa Çağlayan
Tüketici Köşesi
Ahmet Anıl Yılmaz
Ahmet Anıl Yılmaz
Tüketici Köşesi
Mustafa Yolcu
Mustafa Yolcu
A. HAMDİ ERTEKİN
Ebru Mut
Ebru Mut
TELEVİZYON
ANKET
Pandemi sürecinde belediyelerin çalışmaları yeterli mi?

Yetersiz
Yeterli
Fikrim yok

Sonuçları göster Anket arşivi
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
SÜPER LİG PUAN DURUMU
FACEBOOK'TA SUNHABER
TWITTER'DA SUNHABER
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak 06:00   İkindi 15:23
Güneş 07:43   Akşam 17:39
Öğle 12:51   Yatsı 19:10
Nöbetçi Eczneler
Ana Sayfa Yerel Asayiş Siyaset Ekonomi Spor Güncel Dünya Eğitim Sağlık Kültür & Sanat
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri