Ana Sayfa Yerel Asayiş Siyaset Ekonomi Spor Güncel Dünya Eğitim Sağlık Kültür & Sanat Yemek/Kadin
Beton mikseri 6 katlı binaya çarptı
Beton mikseri 6 katlı binaya çarptı
Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığındaki kabine toplantısı başladı
Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığındaki kabine toplantısı başladı
Zonguldak'taki vaka artışı maden ocaklarına yansıdı
Zonguldak'taki vaka artışı maden ocaklarına yansıdı
Türkiye'de yaklaşık 3 milyon hasta KOAH ile mücadele ediyor
Türkiye'de yaklaşık 3 milyon hasta KOAH ile mücadele ediyor
İstanbul'da FETÖ'nün TSK yapılanmasına operasyon
İstanbul'da FETÖ'nün TSK yapılanmasına operasyon
HABERLER>BİLİM TEKNOLOJİ
9 Şubat 2021 Salı - 16:55

KGTÜ'nün 5 projesi TÜBİTAK'tan onay aldı

İlk öğrencilerini 2016 yılında kabul eden Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi (KGTÜ), henüz yeni kurulmuş bir üniversite olmasına karşın araştırma projeleri ve bunlara sağladığı dış kaynaklı fonlarla adından söz ettirmeye devam ediyor.

KGTÜ nün 5 projesi TÜBİTAK tan onay aldı

Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi (KGTÜ) akademisyenleri ve öğrencileri yeni projeleri ile 2021 yılının ilk ayı itibariyle tamamı TÜBİTAK tarafından desteklenecek olan 2 Milyon TL’nin üzerinde Ar-Ge bütçesi oluşturarak büyük bir başarıya imza attı. Rektör Prof. Dr. Cumhur Çökmüş, üniversitenin başarısına yönelik yaptığı açıklamasında ”Ben bu noktada Kurucu Başkanımız Sayın Recep Konuk Bey’e ayrıca teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Kendisinin bize her konuda desteği var, aynı zamanda vizyonu ile bize ilerisi için her zaman yol gösteriyor. Yine kendisinin üniversite-sanayi işbirliği modelinin hayata geçirilmesi kapsamında da son derece önemli katkıları oldu ve olmaya devam ediyor. Biz henüz yeni kurulmuş, ilk öğrencilerini 2016 yılında kabul etmiş bir üniversiteyiz. İlk mezunlarımızı 2020 yılında verdik ancak buna rağmen gerek eğitim gerekse araştırma alanlarında yakaladığımız başarıların önemli olduğunu düşünüyorum” dedi.

“Bilgiyi Ürüne Dönüştüren Üniversitesi” sloganıyla uluslararası bir araştırma üniversitesi olarak kurulan Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi, misyon ve vizyonuna uygun şekilde araştırma projelerini gerçekleştirmeye devam ediyor. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi 2021 yılında da araştırma projeleri ile öne çıkan KGTÜ akademisyenleri ve öğrencilerinin 5 yeni projesi TÜBİTAK tarafından desteklenmeye hak kazandı. Söz konusu projeler kapsamında üniversiteye TÜBİTAK tarafından 2 milyon TL’nin üzerinde yeni proje desteği verilecek.

TÜBİTAK “ULUSAL LİDER ARAŞTIRMACILAR PROGRAMI” KAPSAMINDA YENİ PROJE

TÜBİTAK 2247-A Ulusal Lider Araştırmacılar Programı, bilimsel/teknolojik alanlarda ülkemiz açısından çığır açıcı nitelikte gelişmeler sağlamaya yönelik hedefler içeren, alanında önemli boşlukları giderebilme ve araştırmacılara yeni bir bakış açısı kazandırabilme fırsatı sunan, önemli bir keşif ve/veya buluş yapma potansiyeli olan projelere ve bu projeleri gerçekleştirecek olan yurtiçindeki bilim insanlarına destek vermeyi amaçlıyor.

Ulusal Lider Araştırmacılar programı kapsamında KGTÜ Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü öğretim üyesi Dr. Sündüs Erbaş Çakmak’ın “DNA G Kuadrupleks Bölgelerine Bağlanarak Bölgesel Stabilizasyon, Oksitleme ve Alkilleme Yöntemi ile Gen Anlatımını Düzenleyen Terapötik Ajanların Geliştirilmesi” başlıklı projesi desteklenmeye hak kazandı. Proje kapsamında promotör bölgelerinde G kuadrupleks yapılarını içeren genlere bağlanarak bu yapıları daha kararlı hale getiren, bölgesel DNA modifikasyonları gerçekleştirerek gen anlatımını düzenleyen terapötik (tedavi edici) ajanların geliştirilmesi hedefleniyor. Söz konusu ajanlar kansere has markörler varlığında aktifleşecek şekilde tasarlandı.

TÜBİTAK BİLİMSEL VE TEKNOLOJİK ARAŞTIRMA PROJELERİ KAPSAMINDA 2 YENİ PROJE DESTEĞİ VERİLDİ

 

Yeni bilgiler üretilmesi, bilimsel yorumların yapılması veya teknolojik problemlerin çözümlenmesi için TÜBİTAK tarafından bilimsel esaslara uygun olan projelerin desteklendiği TÜBİTAK 1001 - Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projeleri kapsamında Konya Gıda ve tarım Üniversitesi 2 yeni projesi ile TÜBİTAK desteği almaya hak kazandı.

Biyomühendislik Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Mahmut Deniz Yılmaz’ın TÜBİTAK’a sunduğu “Bakteri Sporlarının Floresan Özellikteki Silika Nanoparçacıklar Kullanılarak Belirlenmesi ve Yeni Bir Yatay Akış Test Platformunun Geliştirilmesi” başlıklı projesi bilimsel değerlendirme sonrasında TÜBİTAK 1001 projesi olarak kabul edildi. Söz konusu proje bakteri sporlarının hızlı ve pratik bir şekilde belirlenebilmesi amacıyla yeni bir teknolojinin geliştirilmesini hedefliyor. Proje ile özellikle patojen (hastalık yapıcı) sporlu bakterilerin hızlı tespiti yapılabilecek.

KGTÜ Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü öğretim üyesi Dr. Deniz Sezlev Bilecen’in “Helicobacter pylori Tedavisi için Antimikrobiyal Peptit Nanofiber Tabanlı Mukoadezif Salım Sisteminin Geliştirilmesi” başlıklı projesi de TÜBİTAK 1001 projesi olarak kabul edildi. KGTÜ Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü öğretim üyeleri Doç. Dr. Kıvanç Bilecen ve Dr. Öğr. Üyesi Gülcihan Gülseren’in araştırmacı olarak yer aldığı proje kapsamında mide ülserlerinin etkeni bakteri ve ileri aşamada gerçekleşen mide kanserlerinin önlenmesinde nanoteknoloji odaklı yeni bir tedavi yönteminin geliştirilmesi hedefleniyor.

SANAYİ-ÜNİVERSİTE İŞ BİRLİĞİNİN EN GÜZEL ÖRNEĞİNİ OLUŞTURDU

KGTÜ Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü öğrencilerinden Yaren Acır’ın Doç. Dr. Kıvanç Bilecen danışmanlığında TÜBİTAK’a sunmuş olduğu "Maya Özütü Üretiminde Kalite Tahmini İçin Otoliz Süreç Takip Parametrelerinin Belirlenmesi" başlıklı projesi “TÜBİTAK 2209-B Sanayiye Yönelik Lisans Araştırma Projeleri Desteği Programı” kapsamında desteklenmeye hak kazandı. Sanayi ortaklı olarak yürütülecek olan projede, Konya Şeker A.Ş. proje sanayi ortağı olarak ve Çumra Şeker Entegre Tesisleri Biyoetanol Üretim Yöneticisi Mehmet Çakıcı da sanayi danışmanı olarak yer alacak.

KGTÜ Endüstri Mühendisliği Bölümü öğrencilerinden Bengisu Kaya ve Orkun Demirkoparan’ın, akademik danışmanlığını Dr. Öğr. Üyesi Hüseyin Ali Sarıkaya, sanayi danışmanlığını Anadolu Birlik Holding Üretim Planlama, Lojistik ve Ticaret Direktörü Abdülhamit Polat’ın yaptığı, Arş. Gör. Şeyma Zeynep Özdoğan ve Panagro Planlama Mühendisi Funda Bulut’un projenin gerçekleştirilmesinden sorumlu olduğu “Bir Gıda Firmasında Talep Tahmininin ve Malzeme İhtiyaç Planlamasının Uygulanması” başlıklı projeleri de aynı program kapsamında desteklenmeye hak kazandı.

AKADEMİSYENLERİMİZ VE ÖĞRENCİLERİMİZLE GURURLANDIK

Üniversitenin yakaladığı başarı ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Cumhur Çökmüş “Üniversitemiz henüz yeni kurulmuş bir üniversite olmasına karşın kuruluş felsefesine uygun olarak bir araştırma üniversitesinden beklenildiği şekilde araştırma projeleri ile adından söz ettirmeye devam ediyor. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi özellikle TÜBİTAK projelerinde bu yıl da oldukça iyi bir başlangıç yaptık. Henüz 2021’in ilk ayında TÜBİTAK destekli yeni projelerimizin toplam büyüklüğü 2 milyon TL’yi geçti. Öğretim üyesi sayımızın henüz 50’li sayılarda olduğu dikkate alındığında TÜBİTAK tarafından kabul edilen projelerde sağladığımız başarının önemi daha da

artmaktadır. Bu rakam önceki yıllardan devam etmekte olan projelerimizin bütçesi haricinde bir rakam, bunu özellikle vurgulamak istiyorum. Bu noktada belirtmek istediğim bir diğer önemli husus sahip olduğumuz KİT-ARGEM alt yapımızdır. KİT-ARGEM projelerimiz büyük oranda T.C. Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından desteklenen ve Konya Şeker’in katkılarıyla yürütülmüş olup Üniversitemizin güncel teknolojilerle oluşturulmuş Ar-Ge alt yapısını oluşturmaktadır ve projelerimizin TÜBİTAK, AB vb. kurumlar tarafından kabulünde en önemli etkenlerden biridir. Tabiiki bu alt yapımızı akademisyenlerimizin kalitesi ve başarısı ile birlikte düşünmemiz gerekiyor. Projelerde yer alan tüm akademik personelimizi tebrik ediyorum. Üniversitemizin dış kaynaklı projeleri, bir diğer ifadeyle üniversitemize dışarıdan araştırma-geliştirme için gelen maddi kaynaklar her geçen yıl kayda değer şekilde artıyor, bu bizim için çok mutluluk verici bir gelişme. Sadece akademisyenlerimiz değil aynı zamanda öğrencilerimiz de projeleri ile TÜBİTAK desteği almaya hak kazandılar. Öğrencilerimizin yazdıkları projeler üniversitemizin “Bilgiyi Ürüne Dönüştüren Üniversite” sloganıyla uyumluluk içerisinde sanayi odaklı projeler ve hepsi Konya Şeker ve iştirakleri ile işbirliği içerisinde hazırlandı. Örneğin öğrencilerimizin projelerinden biri Panagro ile diğeri ise Çumra’daki biyoetanol fabrikası ile işbirliği içerisinde gerçekleştirilecek projeler ve bu projelerde öğrencilerimiz ve danışman hocalarımız ilgili şirketlerdeki çalışanlarla birlikte hareket ederek somut çıktıları olan sanayi odaklı projeler gerçekleştirecekler. Projelerde görev alan tüm öğrencilerimizi, danışman hocalarımızı ve ayrıca Konya Şeker çalışanlarını tebrik ediyorum. Bu noktada özellikle Kurucu Başkanımız Sayın Recep Konuk Bey’e teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Üniversitenin kurulması başkanımızın bir ülküsü ve hayali idi. Ülküsü ve hayalini de gerçekleştirdi ve hem ülkemiz hem de ülke tarımı için önümüzdeki yıllarda önemi daha da iyi anlaşılacak olan bir üniversitenin ortaya çıkmasına öncülük etti ve kurulmasını sağladı. Kendisinin bize her konuda desteği var, aynı zamanda vizyonu ile bize ilerisi için her zaman yol gösteriyor. Yine kendisinin üniversite-sanayi işbirliği modelinin hayata geçirilmesi kapsamında da son derece önemli katkıları oldu ve olmaya devam ediyor. Biz henüz yeni kurulmuş, ilk öğrencilerini 2016 yılında kabul etmiş bir üniversiteyiz. İlk mezunlarımızı 2020 yılında verdik ancak buna rağmen gerek eğitim gerekse araştırma alanlarında yakaladığımız başarıların önemli olduğunu düşünüyorum. Bunları her geçen sene daha ileriye taşıyoruz ve bundan sonraki süreçte de bu şekilde devam edeceğimize inanıyorum, yakaladığımız ivme bunu gösteriyor” şeklinde konuştu.

 
Lavanta kokulu 261 nüfuslu köyde Covid-19 vakası görülmedi
 
Kırgızistan'da 15 çocukta Kawasaki sendromu tespit edildi
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Xiaomi Türkiye'de üretime başlıyor
Çinli teknoloji şirketi Xiaomi 30 milyon dolarlık yatırımla Avcılar'da ...
SpaceX'in uzay aracı iniş sırasında patladı
SpaceX'in Starship uzay aracı uçuş testini gerçekleştirirken Dünya'ya inişi sırasında patladı.
Buzullar 30 yıl öncesine göre yüzde 57 daha hızlı eriyor
Avrupa merkezli bilim dergisi The Cryosphere tarafından yayınlanan raporda, ...
 
SpaceX, uzaya tek seferde 143 uydu gönderdi
Elon Musk’ın sahibi olduğu uzay şirketi SpaceX, Transporter-1 görevi kapsamında ...
SpaceX'in uzaya tek seferde 143 uydu gönderme görevi ertelendi
Elon Musk’ın sahibi olduğu uzay şirketi SpaceX, Transporter-1 görevi kapsamında ...
Yerli İHA'larda yeni bir dönem başlıyor
Otomotiv, teknoloji, savunma ve havacılık gibi önemli sektörlerde yüksek ...
 
Türk mühendisten yerli ve milli sosyal mesajlaşma uygulaması
Türk mühendis, yerli ve milli sosyal mesajlaşma uygulamasını geliştirdi. ...
Türk Telekom, Turkcell ve Vodafone yerli uygulamalar için güçlerini birleştirdi
Türkiye’nin teknoloji öncüleri Türk Telekom, Turkcell ve Vodafone yerli ...
Türk Telekom'dan gençlere yeni ‘Start'
Türk Telekom’un Genç Yetenek Programı ‘Start’ın 2021 başvuruları başlıyor. ...
 
YAZARLAR
Mehmet Şimşek
Mehmet Şimşek
KADINLARIMIZ (234. Bölüm)
Süleyman Göksu
Süleyman Göksu
Kutlu Misafir
Ebru Mut
Ebru Mut
BU BİZ DEĞİLİZ !
Mustafa Çağlayan
Mustafa Çağlayan
TÜKETİCİ KÖŞESİ
Prof. Dr. Meryem Uysal
Prof. Dr. Meryem Uysal
KARAMANLI ORTODOKS TÜRKLER
Ayşe Konakcı
Ayşe Konakcı
İSTANBUL SÖZLEŞMESİ ÜZERİNE ANEKDOT !
ANKET
Pandemi sürecinde belediyelerin çalışmaları yeterli mi?

Yetersiz
Yeterli
Fikrim yok

Sonuçları göster Anket arşivi
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
SÜPER LİG PUAN DURUMU
FACEBOOK'TA SUNHABER
TWITTER'DA SUNHABER
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak 04:29   İkindi 16:42
Güneş 06:10   Akşam 19:31
Öğle 13:01   Yatsı 21:02
Nöbetçi Eczneler
Ana Sayfa Yerel Asayiş Siyaset Ekonomi Spor Güncel Dünya Eğitim Sağlık Kültür & Sanat
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri