Ana Sayfa Yerel Asayiş Siyaset Ekonomi Spor Güncel Dünya Eğitim Sağlık Kültür & Sanat
Yetkililer uyardı, vatandaşlar seyyar satıcılardan iç içe alışveriş yaptı
Yetkililer uyardı, vatandaşlar seyyar satıcılardan iç içe alışveriş yaptı
Çin'de 45 korona virüsü vakası kayda geçti
Çin'de 45 korona virüsü vakası kayda geçti
ABD'de korona virüsünden üçüncü Türk hayatını kaybetti
ABD'de korona virüsünden üçüncü Türk hayatını kaybetti
İstanbul'da yaşlı adamın otobüs şoförleriyle imtihanı
İstanbul'da yaşlı adamın otobüs şoförleriyle imtihanı
Arkadaşını bıçaklayıp kaçtı, ardından vicdan yapıp hastaneye götürdü
Arkadaşını bıçaklayıp kaçtı, ardından vicdan yapıp hastaneye götürdü
HABERLER>YEREL
21 Şubat 2020 Cuma - 13:13

KONYARAY Banliyö Hattı’nda imzalar atıldı

Konya Büyükşehir Belediyesi ve TCDD Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilecek KONYARAY Banliyö Hattı’nın imzaları Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ile TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun tarafından atıldı.

KONYARAY Banliyö Hattı’nda imzalar atıldı

Konya Büyükşehir Belediyesi ve TCDD Genel Müdürlüğü ortaklığı ile hayata geçirilecek KONYARAY Banliyö Hattı Projesi’nin imza töreni gerçekleştirildi.

Büyükşehir Belediyesi Mevlana Kültür Merkezi’nde düzenlenen törende konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Konya tarihi açısından çok önemli bir gün yaşadıklarını ifade etti. Büyükşehirlerin en büyük sorununun trafik olduğuna dikkat çeken Başkan Altay, “Konya trafik yoğunluğu açısından şu anda kriz oluşturacak bir durumda değil. Birçok uluslararası kuruluşun yaptığı değerlendirmeye göre sıralamada iyi durumdayız. Ama Konya çok hızla gelişiyor. Gerekli tedbirlerin alınması için bu dönemde çok önemli projeleri hayata geçiriyoruz. Şu anda Konya Metrosu’nun şantiye kurulum aşaması tamamlanmak üzere. İnşallah bu yıl inşaatına başlanacak. Konyamız açısından önemli bir dönüm noktası olan metro ile Konya, metrosu olan şehirler statüsüne de kavuşmuş olacak” ifadelerini kullandı.

BANLİYÖNÜN İLK ETABI 17.4 KİLOMETRE, TOPLAMDA 26 KİLOMETRE

KONYARAY projesinin çok önemli bir yatırım olduğunu kaydeden Başkan Altay, “Çünkü şehirde yolcu trafiğinin oluştuğu ama bizim toplu ulaşım aksımızın olmadığı bir hatta yolcu taşımaya başlamış olacağız. Proje İki etaptan oluşuyor. Birinci etap Konya Garı ve havaalanı 17.4 kilometre; ikinci etapta Yaylapınar’dan başlayıp Organize Sanayi Bölgesine kadar olan 26 kilometrelik hatta Meram, Karatay ve Selçuklu’daki sanayilerimiz ve organize sanayilerimiz kesintisiz ve konforlu bir taşımaya kavuşmuş olacak. Bu, yıllardır üzerinde konuşulan bir projeydi, hayata geçirmek bugüne nasip oldu. Projede büyük emeği olan TCDD Genel Müdürümüze sonsuz şükranlarımı sunuyorum” dedi.

KONYA, 4 YILLIK SÜREDE 65 KİLOMETRE YENİ RAYLI SİSTEM HATTINA KAVUŞACAK

Bu projeler tamamlandığında Konya’nın 21.1 kilometre metro hattına, 26 km banliyö hattına sahip olacağını belirterek konuşmasını sürdüren Başkan Altay, “Ayrıca şu anda projelerini tamamladığımız, bütçesini hazırlamak için çalıştığımız Barış Caddesi Tramvayı 16 kilometre ve Adliye-Şehir Hastanesi Tramvayı 1.4 kilometreden oluşuyor. Onlar da tamamlandığında bu dört yıllık sürede Konya, 65 kilometre yeni raylı sistem hattına kavuşmuş olacak. Bu, bugün kullandığımız hattın yaklaşık iki buçuk katı” diye konuştu.

KONYA HAVAALANI RAYLI SİSTEME BAĞLANMIŞ OLUYOR

Banliyö hattı projesinin duraklarıyla ve güzergahlarıyla Konya’ya önemli katkı sağlayacağını kaydeden Başkan Altay, şöyle devam etti: “Aslında her ne kadar yatırım bedeli metro kadar yüksek olmasa da metro standardında bir iş yapıyoruz. Yıllardır Organize Sanayi Bölgesindeki hemşehrilerimizin toplu ulaşıma ulaşması için çeşitli projeler yürüttük ama bugün bunu ilk kez imza altına almış oluyoruz. Böylece 2.600’e yakın servis aracının trafik yoğunluğuna neden olmasından da kurtulmuş olacağız. Ayrıca KONYARAY’ın bir özelliği de Konya Ana Ulaşım Hatlarına entegre bir ulaşım sağlıyoruz. Hem Meram Belediyesi bölgesinde hem de Yeni Yüksek Hızlı Tren Garından metro hatlarımıza entegreli sistemle kavuşmuş olacak. Böylece vatandaşlarımız bir yerden bir yere giderken hem mevcut tramvayımızı hem metroyu hem de KONYARAY’ı kullanma imkanına kavuşacak. İnşallah bu yıl içinde bununla ilgili ihale sürecini başlatmayı planlıyoruz. 17.4 kilometre ve sonrasında da 26 kilometre hat en kısa sürede tamamlanarak hizmete geçmiş olacak. Taşıt alımı Büyükşehir Belediyemiz tarafından yürütülüyor. İnşallah bu yıl da onun çalışmasına başlamış olacağız. Ayrıca bu projenin bir diğer özelliği de Konya Havaalanını ilk kez raylı sisteme bağlamış oluyoruz. Bugüne kadar havaalanı, raylı sistem toplu ulaşım alanımızda değildi. Böylece havaalanı, yeni otogarımız, yeni gar binamız, eski gar binamız birbirine entegreli bir sistem haline gelmiş olacak. Burada başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız Konya’yı her zaman önemsiyor ve bu projelerin yapılmasında talimatlarıyla da bize destek veriyor. Biz, Konya olarak her zaman Sayın Cumhurbaşkanımızın yanında dimdik durduk, bundan sonra da durmaya devam edeceğiz inşallah. Yine Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Mehmet Cahit Turhan başta olmak üzere bakanlarımız, Valimiz, milletvekillerimiz, Genel Başkan Yardımcımız, İl Başkanımız, belediye başkanlarımız, hep birlikte Konya’ya hizmet etmek için çaba sarf ediyoruz. Konya’nın bu birlik ve beraberliği birçok projenin hayata geçmesine de vesile oluyor. Şehrimiz adına hayırlı olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

KONYA ULAŞIMDA ALTIN ÇAĞINI YAŞIYOR

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, metro ve banliyö hattının Konya için son derece önemli olduğunu belirterek, “Bunlarla birlikte Büyükşehir Belediyemizin Şehir Hastanesi’ne ve Barış Caddesi’ne tramvay hattı götürmesi, Sultan Abdülhamid Han, İsmail Ketenci ve Celaleddin Karatay gibi caddelerle ulaşımı rahatlatıcı adımlar atması şehrimize ulaşımda altın çağını yaşatıyor. Bu anlamda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, “Şehrim ve ilçem adına gururlu ve mutluyum. Önce metroyla tanıştık. Metro sadece ulaşım konusu olmaktan ziyade kentsel dönüşümü hızlandıracak. Bu bizim önümüzü açacak bir proje. Yeni Banliyö hattı da Meram’dan ciddi sayıda insan taşıyacak ve trafikte önemli bir rahatlama olacak. Metro ve banliyö projeleri şehrimizin ve ilçemizin gelişimine de ciddi katkı sağlayacak” dedi.

Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, “Konyamız hak ettiği yatırımları bir bir alıyor. Anadolu’da ulaşımla ilgili raylı sistemin ilk kullanıldığı şehir Konya. İnşallah bu dönem; metro hattı yatırımlarıyla, tramvay yatırımlarıyla, KONYARAY yatırımlarıyla birlikte Anadolu’da raylı sistemin en yaygın şekilde kullanıldığı il olacak. Bunun için çok mutluyuz. Bu yatırımlar tamamlandığında inşallah Konyamızın şehirler arasında statüsü ve standardı yükselmiş olacak” ifadelerini kullandı.

BANLİYÖ HATTI GÜNLÜK 90 BİN YOLCUYA HİZMET VERECEK

TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun, “Banliyö hatları kent içi raylı sistem hatlarına entegre edilerek daha hızlı, güvenli ve hesaplı ulaşımı sağlayacak. Toplu taşımanın kapsadığı alan genişleyecektir. Son dönemde yeni hatlar ve yeni araçlarla güçlendirilen hafif raylı sistemin banliyö hatları ile desteklenmesi Konyalı hemşerilerimizin günlük yaşamlarını daha da kolaylaştıracaktır. Büyükşehir Belediyesi ile işbirliğini yürüttüğümüz KONYARAY yerel yönetimlerle gerçekleştireceğimiz en önemli ulaşım projelerinden biridir. Birinci etap 17.4 kilometre olan ve tamamlandığında 26 kilometre uzunluğuna sahip olacak projede karayoluyla 1 saat süren yolculuk 30 dakikaya düşecektir. Günlük 90 bin yolcuya hizmet verecek. Bu güzel projede TCDD olarak her türlü desteği vereceğimizi ve bir an önce tamamlanması içinde gece gündüz çalışacağımızın sözünü veriyoruz” ifadelerine yer verdi.

Konya’nın Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde 2011 yılında Yüksek Hızlı Trenle tanıştığını ve Kayacık’ta Lojistik Merkez inşaatının devam ettiğini belirten Uygun, 2021 yılı Mart ayında dünyanın üçüncü büyük demiryolu fuarı olan “Eurasia Rail”i de Konya’da Büyükşehir Belediyesi ile birlikte düzenleyeceklerini hatırlattı.

HEYECAN VERİCİ BİR PROJE

AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız, “Konya’mızda AK Parti iktidarlarıyla Allah’a şükür gerçekten hayalimizin ötesinde işler gerçekleştiriyoruz. Bu hizmetleri tüm destekleriyle ve Konya’ya olan inancıyla sağlayan Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum. Projeyi ilk gördüğümde bana çok heyecan vermişti. Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve TCDD Genel Müdürümüze de projeye gösterdikleri hassasiyetten dolayı teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“BUNLAR RÜYA GİBİ İŞLER”

Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak ise, “Banliyö projesinin şehrimize çok büyük katkı yapacağına inanıyorum. Konya, ulaşımda son yıllarda gerçekten inanılmaz bir atılım gerçekleştirdi. Bilhassa Yüksek Hızlı Tren ile. Hızlı Tren şu anda uçaktan daha önce tercih edilen bir ulaşım şekli oldu. Konya raylı sistem yatırımlarının merkezi oldu. Banliyö projesi de çok büyük bir proje. Uğur Başkanın bu konuda projeyi nasıl yakından takip ettiğine ve ne kadar ısrarcı olduğuna ben şahidim” dedi.

Banliyö hattının metro kadar kıymetli bir yatırım olduğunu kaydeden Vali Toprak, “Banliyönün havaalanı bağlantısı son derece önemli. Bunlar gerçekten rüya gibi işler. Konyamızda arka arkaya büyük yatırımların başlaması, sürdürülmesi ve tamamlanmasında Cumhurbaşkanımızın büyük emeği ve desteği var. Kendisine çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

İMZALAR ATILDI

Konuşmaların ardından Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ile TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun arasında banliyö hattının protokolü imzalandı.

Programa; AK Parti Konya Milletvekili Orhan Erdem, 3. Ana Jet Üs ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Fidan Yüksel, Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Şakir Uslu, İl Emniyet Müdürü Mustafa Aydın, AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı, MHP İl Başkanı Remzi Kararslan, Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükcü, Konya Ticaret Borsası Başkanı Hüseyin Çevik, Konya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Muharrem Karabacak, MÜSİAD Konya Şube Başkanı Ömer Faruk Okka, ilçe belediye başkanları, muhtar dernekleri başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

Etiketler:
 
Çadırda geçen 30 gün
 
Gizemli ‘Robin Hood’ bu kez Aksaray’da ortaya çıktı
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Güzide Çipan:'MHP Selçuklu her geçen gün büyüyor'
Milliyetçi Hareket Partisi Selçuklu İlçe Başkanı Güzide Çipan yönetim ...
Yunak İlçe Milli Eğitim Müdürü'nden okullara ziyaret
Yunak İlçe Milli Eğitim Müdürü Mahmut İşcan, ilçe merkezi ve mahallelerinde ...
Sebze fidesi üretim tesisi Konya'ya katkı sağlayacak
Meram ‘Sebze Fidesi Üretim Tesisi’nin paydaşları, tesisin çalışmalarını ...
 
Karataylı muhtarlar toplantıda buluştu
Karatay İlçe Kaymakamlığı tarafından düzenlenen Muhtarlar Toplantısı gerçekleştirildi. ...
Başkan Kavuş'tan meslek odalarına ziyaret
Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş ve Ak Parti Meram İlçe Başkanı Mustafa ...
Öğretmenler 'Otizmde ABA Eğitimi' için Almanya'da
Konya'nın 7 farklı ilçesinden, otizmli öğrencileri olan 15 farklı özel ...
 
Konya Valisi, Şehir Hastanesinde incelemelerde bulundu
Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak, yakın zamanda hizmet vermeye başlayacak ...
Şehit polis Yasin İke'nin ismi kütüphanede yaşatılacak
İstanbul Beşiktaş’taki bombalı saldırıda şehit düşen polis memuru Yasin ...
Konya'da bir ilk: Kahve Festivali
Konya’nın İlk ve Tek Kahve & Çikolata Festivali, 17-19 Nisan tarihleri ...
 
YAZARLAR
Saffet Kuramaz
Saffet Kuramaz
Yarın Bu Günden Güzel Olsun Hepimize
Mehmet Şimşek
Mehmet Şimşek
KADINLARIMIZ (171. Bölüm)
Mustafa Çağlayan
Mustafa Çağlayan
Tüketici Köşesi
Elif SARITAŞ
Elif SARITAŞ
Din Kavramı ve Dinler Tarihi
Mustafa Yolcu
Mustafa Yolcu
MEHMET MÜNÜR ÇAĞIL
Erdal Handemir
Erdal Handemir
MEDENİYET VE BİZ
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
SÜPER LİG PUAN DURUMU
FACEBOOK'TA SUNHABER
TWITTER'DA SUNHABER
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak 04:55   İkindi 16:38
Güneş 06:33   Akşam 19:18
Öğle 13:05   Yatsı 20:45
Nöbetçi Eczneler
Ana Sayfa Yerel Asayiş Siyaset Ekonomi Spor Güncel Dünya Eğitim Sağlık Kültür & Sanat
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri