Ana Sayfa Yerel Asayiş Siyaset Ekonomi Spor Güncel Dünya Eğitim Sağlık Kültür & Sanat Yemek/Kadin
'Kısıtlama ve tedbirler artış hızını düşürmeye başladı'
'Kısıtlama ve tedbirler artış hızını düşürmeye başladı'
Kendisine silah doğrultan babasını bıçakladı
Kendisine silah doğrultan babasını bıçakladı
Kavgayı ayırmaya çalışan polis ve bekçi bıçaklandı
Kavgayı ayırmaya çalışan polis ve bekçi bıçaklandı
Kritik maçta 3 puan Fenerbahçe'nin
Kritik maçta 3 puan Fenerbahçe'nin
600 bin liralık pamuk, tırla birlikte alev alev yandı
600 bin liralık pamuk, tırla birlikte alev alev yandı
HABERLER>DÜNYA
8 Ağustos 2020 Cumartesi - 21:18

Kazakistan Temmuz'daki kritik durumu aştı

Kazakistan, Temmuz ayında Covid-19 salgınının neden olduğu kritik durumu aştığını açıkladı. Hastanelerin yoğunluğu %36’ya düştü ve hasta artışı günlük %1,2’ye kadar geriledi.

Kazakistan Temmuz daki kritik durumu aştı

Kazakistan, Temmuz ayında Covid-19 salgınının neden olduğu kritik durumu aşmış bulunmaktadır. Temmuz ayının ortasında hastaneler dolup taşımaktaydı. Ambulans telefonları vatandaşların çağrılarıyla dinmiyordu. Ülkede panik ve endişe havası vardı. Ancak koordineli eylemler sayesinde epidemiyolojik krizin üstesinden gelindi ve sağlık durumunu kontrol altına almayı başardık. Bugüne kadar Kazakistan’da 92.662 koronavirüs enfeksiyonu vakası kaydedildi ve bu vakaların yaklaşık %69’u iyileşti. Hastanelerin yoğunluğu %36’ya düştü ve hasta artışı günlük %1,2’ye kadar geriledi.
Kazakistan'ın Ankara Büyükelçiliğinden yapılan açıklamada "1 Ağustos’tan itibaren Kazakistan, Dünya Sağlık Örgütü’nün tavsiyesi üzerine yeni enfeksiyonun neden olduğu pnömoni vakalarını içerecek şekilde Covid-19 ile enfekte olmuş hastaların istatistiklerini yayınlamaktadır. İstatistikleri birleştirmek yaklaşık iki hafta sürdü. Bunun sebebi Sağlık Bakanlığı bu zaman zarfında yeni kodlama algoritmalarını geliştirdi, bilgi sistemini düzenledi ve en önemlisi koronavirüs pnömonisinin semptomlarını tespit etmeleri için sağlık personelini eğitti. Bu zahmetli süreç, hastalığı tanımlamanın inanılmaz karmaşıklığından kaynaklanmaktadır. Genellikle, koronavirüs pnömonisi olan hastaların PCR testleri negatif sonuçlar verir ve bundan dolayı teşhis çok daha zor hale gelir. Yeni hesaplama sistemi sayesinde, halkı yanlış bilgilendirmek için bahane olabilecek çarpıtılmış bilgi ve temelsiz ifadeler ortadan kalkmıştır. Bakanlık, halka zamanında ve kaliteli hizmet vermek ve geleneksel olmayan kendi kendine tedavi etme yöntemlerinin yayılmasını önlemek için Covid-19 ile ilgili kapsamlı bilgi sağlamayı amaçlamaktadır.
Ülkedeki mevcut durum “Zamanla Yarış” olarak tanımlanabilir. Sağlık Bakanlığı, epidemiyolojik istikrarı sağlamak için diğer bazı bakanlıklarla yakın işbirliği içinde özenli çalışmalar yürütmektedir. Sonbahar-kış döneminde pnömoni ve grip hastalıklarındaki yıllık artışı dikkate alan Kazakistan Sağlık Bakanlığı, bu senaryo için yoğun bir şekilde hazırlanmaktadır. Bu bağlamda gribe karşı rutin aşılama planlanmaktadır. Kelimenin tam anlamıyla, ülkenin tüm kaynakları sonbahar dönemine hazırlanmak için ayrılmıştır. Mevcut yataklar ve yedekte olanlar ihtiyacımız olan her şeyle donatılmıştır ve hastaları kabul etmeye tamamen hazırdır. PCR testi stoklarımız, doldurulmaktadır. İlaçlar, perakende ağında ve depolarda biriktirilmek üzere satın alınmaktadır. Ülkenin her köşesindeki tıbbi kuruluşlara kişisel koruyucu ekipmanların sağlanmasına büyük önem verilmektedir. Sağlık Bakanlığı muhtaç vatandaşlara kaliteli ve zamanında sağlık hizmeti sağlamak için bir dizi mekanizmayı revize etmiş bulunmaktadır. Halka kapsamlı sağlık hizmeti verebilmek amacıyla, daha sonra polikliniklere dağıtılmak üzere koronavirüs benzeri pnömoni hastaları için Covid-19 tedavi rejimleri hazırlanmaktadır. Aynı zamanda bu tür pnömoni ve koronavirüsün erken tedavisi için pratikte kullanılması önerilen ilaçların listesi 5’e çıkarılmıştır. Tüm bölgeler zorunlu olarak solunum cihazlarını ve oksijen konsantrelerini satın almaktadırlar.
Sağlık Bakanlığı, Covid-19’un olası bir ikinci dalgasına hazırlık amacıyla yatak kapasitesini 30,4 binden 49,7’ye çıkarmıştır. Ayakta ve evde sağlık hizmeti verebilmek amacıyla 2.962 acil yardım gezici ekipler oluşturulmuştur. Bu ekiplerin sayısının 3.500 bine çıkarılması planlanmaktadır. Ayrıca, zamanında tavsiye sağlamak ve polikliniklerde çağrı almak için Çağrı Merkezi sayısı %16 arttırılmıştır.
Son verilere göre, bulaşıcı hastalıklar hastanelerinde ve geçici hastanelerde yaklaşık 1.958 solunum cihazı bulunmaktadır. Ayrıca, yaklaşık 4183 adet ekipmanın satın alınması, yaklaşık 21 bin yatağın oksijen tüpüne bağlanması ve 6237 noktanın oksijen konsantrelerine bağlanması planlanmaktadır. Şu anda laboratuvarlar günde 32 bin PCR testi üretebilmektedir; Eylül ayı başında araştırma kapasitesi günlük 64 bine çıkarılacaktır.
Hem kliniklerde hem de evde etkili tıbbi bakım sağlamaya yetecek ilaçların tedariki de kontrol altındadır. Hükümet, “SK-Pharmacia” Ulusal Şirket’e iki aylık yedek tedarik miktarında ilaç satın alması talimatını vermiştir. Burada evde tedavi için halka perakende satış için ilaç tedarik etme ihtiyacı da dikkate alınmaktadır.
Bölgelerde sağlık hizmetinin zamanında yapılabilmesi için Sağlık Bakanlığı sağlık hizmeti düzeyine de önem vermektedir. Kırsal alanda ayakta tedavi sağlamak için ihtiyacının %94’ünü karşılayan 1493 mobil ekip oluşturulmuş ve çalışmaktadır. Sağlık hizmetini sağlamak için 641 ambulans kullanılmaktadır. Hükümetin talimatına göre valilikler, Sağlık Bakanlığı ve Sanayi Bakanlığı; bölgelere Ağustos ayı sonuna kadar gerekli sayıda solunum cihazı sağlamakla yükümlüdür.
Bazı bakanlıklar da bölgelerin etkili tıbbi bakımla donatılması çerçevesinde önemli talimatlar almıştır. Sanayi, sağlık ve maliye bakanlıkları; bölgelerin mobil teşhis araçlarıyla donatılması, yerli üretimin dijital X-ray makinelerini bölgesel hastanelere aktarması konusunu acilen çözmelidir. Valilikler ve Sağlık Bakanlığı, oksijen konsantratörlerinin ve tıbbi gazların ülkenin her yerine zamanında ulaştırılmasından sorumludur.
Hükümet tarafından alınan girişimler, bölgelerde hızlı müdahaleye yönelik bir dizi önemli tedbiri de içermektedir. Örneğin, Sağlık Bakanlığı ve valiliklere bölgelerde veteriner laboratuvarları bazında PCR testi çalışmalarını organize etme ve buna bağlı olarak yeni kurulan noktalara iş için gerekli personel alma talimatı verilmiştir. Buna karşılık valiler, analizlerin bölgelerdeki yeni laboratuvarlara ulaştırılması için verimli lojistiğin organize edilmesinden sorumludur.
Birkaç bölgede durum dengelenmiş bulunmaktadır. Özellikle, Batı Kazakistan, Almatı, Türkistan, Kostanay, Akmola ve Mangistau bölgelerinde epidemiyolojik durum tamamen kontrol altına alınmıştır. Kazakistan’ın başkentinde de aynı derecede olumlu durum söz konusudur. Nur-Sultan’da iyileşen hasta sayısı yaklaşık %73’tür. Başkentte Covid-19 ile ilgili ambulansa çağrı sayısı 10 kat azalmıştır. Daha önce koronavirüs nedeniyle günde yaklaşık 500 acil yardım çağrısı alınırken, bugün bu rakam yaklaşık 50 çağrıdır. 
Şu anda sağlık sisteminin temel görevi, mevcut durumu korumaktır. Çünkü karantina tedbirleri sayesinde salgının zirvesi atlatılmıştır. Buradaki önemli nokta şudur ki, mevcut karantina şartları ilkbahardaki karantinadan temelde farklıdır. Bu karantina sırasında diğer ülkelerin deneyimlerini de dikkate alan ülke yönetimi; küçük gruplar halinde yürüme, sokakta antrenman yapma ve temiz havada halka açık yemek mekânlarına gitme gibi halka bir dizi muafiyet tanımıştır.
Hükümet, yalnızca hasta vatandaşları tedavi etmeye yönelik yoğun çalışmalarını devam ettirmekle kalmayıp, aynı zamanda sağlık standartlarını ve karantina şartlarını gözetmeyi amaçlayan vatandaşları bilgilendirme ve bilinçlendirme kampanyası yürütme gereğini defalarca vurgulamıştır. Kazakistan Cumhuriyeti Başbakanı Askar Mamin’in uyarılarına göre, dünyada endişe verici durum devam etmektedir ve yaklaşık 126 ülkedeki Covid-19 enfeksiyonlarında artış kaydedilmektedir. Mevcut küresel epidemiyolojik haritayı ve yaklaşmakta olan sonbahar-kış dönemini dikkate alan Kazakistan, olası ikinci bir salgın dalgasına hazırlanmak için mümkün olan tüm önlemleri almakta ve bir dizi önleyici tedbir hazırlamaktadır. Sağlık Bakanlığı, karantina önlemlerinin aşamalı olarak kaldırılması için Plan geliştirmiştir. Bununla beraber, Hükümet epidemiyolojik durumun kötüleşme belirtileri olması durumunda, ek kısıtlayıcı önlemlerin alınabileceğini bildirmektedir.
Yukarıda belirtilen önlemlerle birlikte Sağlık Bakanlığı, Covid-19’a karşı Kazakistanlı bir aşı üretimi üzerinde de aktif olarak çalışmaktadır. Bütün dünya aşı geliştirmek için çabalarken, Kazakistanlı bilim adamları da uluslararası meslektaşlarına ayak uydurmaktadır. Bu aşamada, Kazak aşısının fareler, domuzlar ve makaklardaki klinik öncesi denemeleri başarıyla geçmiştir. Dahası, Biyolojik Güvenlik Araştırma Enstitüsü araştırmacıları, aşıyı kendi üzerinde test etmeye gönüllü oldular. Bugüne kadar, aşı enjekte edilen beş gönüllünün alerji, ateş veya sağlıklarında herhangi bir bozulma şeklinde endişe verici belirtileri yoktur. 20 Ağustos’ta klinik öncesi araştırmalar sona erecektir ve elde edilen veriler Sağlık Bakanlığı’na aktarılacaktır.
Sağlık Bakanlığı, daha önce Covid-19 ile enfekte olmayan ve bu nedenle vücutta antikor bulunmayan 44 gönüllüyü seçmiştir. Eylül ayında Sağlık Bakanlığı’nın izniyle insanlar üzerindeki klinik denemelerin ilk aşaması başlatılacak. Denemelerin ikinci aşaması, aşıların daha fazla insan üzerinde test edilmesini içermektedir. Yaklaşık iki yüz kişi bu yılın Ekim ve Aralık ayları arasında aşıyı ikinci kere test etmek için gönüllü oldu. Bu çalışmaların Almatı kliniklerinde yapılması planlanmaktadır. Covid-19 tehdidine karşı vatandaşların aşılanması yolundaki bir sonraki adım, Jambıl Vilayeti’ndeki Biyolojik Güvenlik Araştırma Enstitüsü’nde immünobiyolojik ilaçların üretimi için bir tesisin açılması olacaktır. Bu tesis sayesinde yılda 60 milyon doz aşı iç pazara sağlanacaktır.
Bununla birlikte, Kazakistan tamamen kendi aşısının üretimiyle yetinmemektedir. Bakanlıklar Arası Komisyon toplantısı kararına göre Sağlık Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı, Covid-19 aşısının satın alınması için ön sözleşmelerin sonuçlandırılmasında aktif olarak yer almaktadır. Şu anda aşılanacak kişi grupları belirlenmekte, mali hesaplamalar yapılmakta ve Kazakistan’ın “COVAX Facility” programına katılma olasılığı araştırılmaktadır. Bu programa katılım, Covid-19’a karşı bir dizi aday aşıya erişim fırsatı sunmaktadır.
Sonuç olarak, Kazakistan’daki epidemiyolojik durumun kontrol altına alındığını ve durumun istikrar kazandığını güvenle söyleyebiliriz. Akut dönem atlatılmıştır. Bundan sonraki süreçte Kazakistan yönetimi, elde edilen başarıları korumayı ve sağlık sistemini daha da güçlendirmeyi hedeflemektedir." denildi. 

 
Hasan Ali Kaldırım, resmen Medipol Başakşehir'de
 
Türkiye'de günlük test sayısında rekor
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Pakistan'da muson yağışlarında bilanço artıyor
Pakistan’da etkili olan muson yağışlarında 15 kişi hayatını kaybetti.
Almanya’da vaka sayıları artmaya devam ediyor
Lübnan'da 60'tan fazla kayıp var
Lübnan Sağlık Bakanlığı, Beyrut Limanı’nda meydana gelen patlamanın üzerinden ...
 
Yunanistan İpsala Gümrük Kapısı'nı kapatacağını duyurdu
Trakya Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü, bu akşam itibariyle Yunanistan’ın ...
Hindistan'daki uçak kazasında ölü sayısı 16'ya yükseldi
Hindistan’daki uçak kazasında hayatını kaybedenlerin sayısı 16’ya, yaralıların ...
Azerbaycan'da son 24 saatte 129 yeni korona virüs vakası tespit edildi
Azerbaycan'da son 24 saatte 129 yeni korona virüs vakası tespit edilmesi ...
 
Hong Kong, tüm sakinlerine ücretsiz Covid-19 testi sağlayacak
Çin'in Hong Kong Özel İdare Bölgesi'nde yaşayan herkesin ücretsiz yeni ...
Japonya'da günlük Covid-19 vaka sayısı rekor kırdı
Japonya’da bugün bin 595 yeni korona virüs enfeksiyonunun tespit edilmesiyle ...
Fransa’da bankadaki rehine krizi sona erdi, silahlı şahıs tutuklandı
Fransa’nın Le Havre kentinde bir bankada 34 yaşında silahlı bir şüphelinin ...
 
YAZARLAR
Süleyman Göksu
Süleyman Göksu
ŞİFA AYI RAMAZAN
Ahmet Anıl Yılmaz
Ahmet Anıl Yılmaz
Tüketici Köşesi
Mehmet Şimşek
Mehmet Şimşek
KADINLARIMIZ (234. Bölüm)
Ebru Mut
Ebru Mut
BU BİZ DEĞİLİZ !
Mustafa Çağlayan
Mustafa Çağlayan
TÜKETİCİ KÖŞESİ
Prof. Dr. Meryem Uysal
Prof. Dr. Meryem Uysal
KARAMANLI ORTODOKS TÜRKLER
ANKET
Pandemi sürecinde belediyelerin çalışmaları yeterli mi?

Yetersiz
Yeterli
Fikrim yok

Sonuçları göster Anket arşivi
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
SÜPER LİG PUAN DURUMU
FACEBOOK'TA SUNHABER
TWITTER'DA SUNHABER
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak 04:18   İkindi 16:43
Güneş 06:02   Akşam 19:37
Öğle 13:00   Yatsı 21:09
Nöbetçi Eczneler
Ana Sayfa Yerel Asayiş Siyaset Ekonomi Spor Güncel Dünya Eğitim Sağlık Kültür & Sanat
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri