Ana Sayfa Yerel Asayiş Siyaset Ekonomi Spor Güncel Dünya Eğitim Sağlık Kültür & Sanat
Koronaya aldırış etmeden portatif çadır kurup kumar oynadılar
Koronaya aldırış etmeden portatif çadır kurup kumar oynadılar
Yakınlarına virüs bulaştırmaktan korkan pozitif vakalar KYK'larda ücretsiz kalacak
Yakınlarına virüs bulaştırmaktan korkan pozitif vakalar KYK'larda ücretsiz kalacak
Karantinada olması gereken yaşlı adam dükkanında yorgan dikerken yakalandı
Karantinada olması gereken yaşlı adam dükkanında yorgan dikerken yakalandı
Putin: 'Silahlarımızın eşi benzeri yok'
Putin: 'Silahlarımızın eşi benzeri yok'
Binali Yıldırım ve eşi Semiha Yıldırım koronavirüsü yendi
Binali Yıldırım ve eşi Semiha Yıldırım koronavirüsü yendi
HABERLER>YEREL
14 Şubat 2020 Cuma - 11:21

Selçuk’ta “Ödüllü Sigara Bırakma” Etkinliği Bilgilendirme Toplantısı

Selçuk Üniversitesi (SÜ) ev sahipliğinde; Yeşilay Konya Şubesi iş birliğinde “Ödüllü Sigara Bırakma” Etkinliği Bilgilendirme Toplantısı gerçekleştirildi.

Selçuk’ta “Ödüllü Sigara Bırakma” Etkinliği Bilgilendirme Toplantısı

Ödüllü Sigara Bırakma Etkinliği Bilgilendirme Toplantısı açılış konuşmasını yapan SÜ Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı (ABD) Başkanı- Sigara Bırakma Polikliniği Bşk. Prof. Dr. Kamile Marakoğlu, “1-7 Mart Yeşilay Haftası etkinlikleri için başlattığımız ‘Sigarasız Selçuk Üniversitesi ve Sigarasız Sağ Sağlıklı Gençlerimiz’ için yürüttüğümüz bilgilendirme toplantısına hepiniz hoş geldiniz. Tütün kullanımı ve sigara tüm dünya ülkeleri için en önemli ve önlenebilir halk sağlığı sorunlarından birisidir. Dünyada 15 yaş ve üzeri nüfusta 1,5 milyar kişi yani her 3 erişkinden biri tütün bağımlısı olup bunların yüzde 80’i orta ve gelişmekte olan ülkelerdir. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre dünyada her 8 saniyede bir kişi sigaradan sağlığını kaybetmektedir. Dünyada tütün kullanımına bağlı hastalıklar nedeniyle yılda 8 milyon kişi ölmektedir. Tütün ürünleri pipo, puro, emfiye, çiğneme, nargile ve sigara şeklinde kullanılmaktadır. Tütün kullanımı içerisinde yüzde 95’le ilk sırada yer almaktadır. Ülkemizde ise yaklaşık 16 milyon vatandaşımız tütün ürünlerinden sigara kullanmakta ve her yıl yüz binden fazla vatandaşımızı sigara ve yol açtığı hastalıklar nedeniyle kaybetmekteyiz. Tüm ölümlerin yüzde 23’i tütüne bağlı hastalıklar sebebiyle olmaktadır. Ülkemizde sigara vergilerinin yüzde 80 oranında artması, kapalı alanlarda tütün alanında kullanım yasağı, tütün ürünlerinin reklam ve sponsorluk ve promosyonunun yasaklanması, sigara paketlerindeki resimli uyarıların yüzde 65’e çıkarılması sayesinde son 6 yılda sigara içimi yüzde 15 oranında azalmıştır. Tütünle mücadelede Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği kriterlere göre ülkemiz dünyada başarılı ilk 4 ülke arasında yer almaktadır. ALO 171 Sigara Bırakma ve Danışma Hattı sigarayı bırakmak isteyenlere destek olmak amacıyla 27 Ekim 2010’da kurulmuştur. Danışma hattına gelen çağrılar, sigara bırakma konusunda eğitim almış operatör aracılığı ile 7/24 saat hizmet verecek şekilde karşılanmaktadır. Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Sigara Bırakma Polikliniği, Sağlık Bakanlığı’na bağlı Sigara Bırakma Polikliniklerinden biridir. Aktif olarak hizmet vermeye başladığı 2009 yılından beri 25 binin üzerinde hastaya sigara bırakma danışma ve tedavi hizmeti vermiş olup halen aktif bir şekilde hizmet vermeye devam etmektedir. Sigara bırakma hastalarına davranış terapisi eşliğinde uygun medikal tedavi verilip telefon klinik izlemlerle 2 yıl takip yapılması başarıyı arttırmaktadır. Sigara bırakmakla hem sağlığınız düzelecek hem de paranız cebinizde kalacak. Ve bunu daha hayırlı işlerde geleceğiniz için değerlendirebileceksiniz. ‘Sigarasız Sağ Sağlıklı Günler ve Dumansız Temiz Hava’ dileklerimle” dedi.

“Kat etmemiz gereken bir sürü yol var”
SÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, “Rakamlara göre ülkede sigara ile mücadele konusunda istenilen yere gelmediğimizi görmüş olduk. Yani 8-10 yıllık bir mücadelenin sonunda yüzde 15’lik bir düşüş var. Nüfusla oranladığımız zaman gönül isterdi ki bu yüzde 30’lara yani sigara içen üç kişiden biri sigarayı bırakmış olsun. Keşke herkes bıraksa. Maalesef o noktaya daha gelemedik. Kat etmemiz gereken bir sürü yol var. Dünyada insan sağlığına verdiği zarar net olarak ispat edildiğinde sigara kullanımı alkolden bile daha zararlı. Alkol kullanımı ile ilgili veriler ve tartışmalar var. 5 kişi, günde 5 paket, 5 yıl sigara içerlerse bu 5 yılın sonunda mutlaka birisi akciğer kanseri oluyor. Bu net, istatistikler de var. Sigaranın; mide kanserinin oluşmasında, damar tıkanıkları ve kalp krizlerinde inanılmaz etkisi var. Sigaranın ucunda beyin var. Beynin girüsları dediğimiz beyni oraya şematize etmiş ve yaşlandığınızda Alzheimer’ın oluşmasında inanılmaz etkisi vardır. Sigaranın içerisinde katran ve daha 100’ün üzerinde toksik malzeme ve materyal var. Biz bunun neden olduğunu kanser hastalarını tedavi ederken durumu müşahede ediyoruz. Hem de bazen göğüs boşluğunu açtığımız durumlar oluyor. Sigara içen hastanın akciğeri simsiyah olmuş. Sigara içmeyen hastanın göğüs boşluğunu açtığımız zamanlarda pırıl pırıl, tertemiz pespembe bir akciğerle karşılaşıyoruz. O hastanın iyileşmesi çok daha hızlı oluyor. Çünkü teneffüs ettiğimiz havada bizim ihtiyacımız olan oksijen yüzde 21’dir. Bunu bir de sigarayla yer değiştirerek olumsuz bir sürecin içerisine sokmayalım. Burada söylenecek çok şey var ama bu bir niyettir, plandır, projedir. Gençken içtiğiniz sigaraların, yaşlandığınız zaman zararını görüyorsunuz. Şimdi böylesine insan hayatını etkileyen materyalle ilgili bugün başlattığımız bu projede temel hedefimiz; sizlerin sağlığını korumak ve sağlıklı nesiller yetişmesini sağlamaktır. Her şey kişinin iyi niyeti ve isteğine bağlı kılmalıdır. Zorlamayla asla olmaz. Ülkemizde kapalı alanlarda sigara içilmenin yasaklanması bana göre devrim niteliğinde bir davranıştır. Bugün için bu ortadan kalktı. Ama insanlar kaçamak bir şekilde sigara içmenin yollarını arıyor. Önce niyet etmeniz lazım. Bu kararlığı ve iradeyi ortaya koymanız lazım” şeklinde konuştu.
Rektör Şahin, “Ödüllü Sigara Bırakma” etkinliğine katılanlar için süreci şöyle açıkladı: “Bu sürecin sonunda en başarılı olan performansı ortaya koyan öğrenci topluluğumuza veya birden fazla da olabilir. Birkaç günlük yurt içi gezi planlıyoruz. Onun dışında sigarayı bırakacak olan herkese bir ödülümüz, hediyemiz olacak. Burada birbirinizi destekleyerek başarıya ulaşırsınız. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

“Bağımlılıklardan koruma ve bilinçlendirme adına etkinlikler düzenlemeyi bir borç biliyoruz”
Yeşilay Konya Şubesi Başkan Vekili Nevzat Yeğin, “Her türlü bağımlılığın kişi ve çevreye verdiği zarar artık hepimizin malumudur. Bizler de gençlerimizi başta sigara olmak üzere tüm bağımlılıklardan koruma ve bilinçlendirme adına etkinlikler düzenlemeyi bir borç biliyoruz. Bu vesileyle sigaradan kurtulmanın mümkün olduğunu bize bizzat gösteren gençlerimize canı gönülden teşekkürleri sunuyorum. Bu kervana katılacak diğer gençlerimizi de en kısa zamanda aramızda görmeyi umut ediyoruz. Bu projenin önemi sadece bireysel fayda değil, ülke ekonomimizi de verdiği zarar da göz önünde bulundurulsa desteklenmesinin de vazgeçilmez olduğu anlaşılır. Bağımlılıkla mücadelede göz önünde görülür faydasının olacağına inandığım bazı tavsiye niteliğindeki görüşlerimi şu şekilde paylaşmak istiyorum. Gençler; yalandan uzak durun, inanma duygunuzu diri tutun, anne ve babalarınıza öf bile demeyin, çıkarcı olmayan adil bir davranışı benimseyin, kibirli olmayın, alçak gönüllü davranın, bencil olmayın, yaptığınız iyilikleri unutun. Sigara, alkol, teknoloji bağımlılığı gibi çağımızın corona virüsleri olan alışkanlıklarından uzak durun. Bu vesileyle bizlere birlikte çalışma fırsatı veren Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Şahin’e, Proje Direktörümüz Prof. Dr. Kamile Marakoğlu’na ve çalışma arkadaşlarına şahsım ve yönetim kurulu adına teşekkürlerimi sunmayı borç bilir, hepinizi saygıyla selamlıyorum” dedi.
Toplu fotoğraf çekiminin ardından program sona erdi.

 
7 Şubat MİT kumpası soruşturması tamamlandı
 
Belediye Başkanları çocukların tiyatro heyecanına ortak oldu
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Milli Mücadelenin 100. yılında Kahramanmaraşlılar buluştu
Konya Kahramanmaraş ve İlçeleri Yardımlaşma Dayanışma Derneği, Milli Mücadelenin ...
Konya İl Kültür Müdürü Yarar'ın acı günü
Konya İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüsettar Yarar'ın babası vefat etti.
Pekyatırmacı Tropikal Kelebek Bahçesi'ni inceledi
Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, Konya’da Mevlana’dan sonra ...
 
Siyasal Vakfı Konya Grubu'ndan ziyaret
Siyasal Vakfı Konya Grubu başkanlığı, Konya Vali Yardımcısı Faruk Bekarlar'a ...
Konya Bakırcılar Odası'ndan dayanışma toplantısı
Konya Bakırcılar Odasının 3.ncüsünü düzenlediği Birlik ve Dayanışma toplantısında ...
MEDAŞ, Yunak'ta muhtarlarla bir araya geldi
Meram Elektrik Dağıtım A.Ş. (MEDAŞ) Genel Müdürü Erol Uçmazbaş, Yunak ...
 
Karatay Belediyesinden personele yangın eğitimi
Karatay Belediyesine ait hizmet birimlerinde çalışan personele, yangın ...
Başkan Kavuş, mezun olduğu Havzan Kur’an Kursu’nda
Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, hafızlık icazetini aldığı Havzan ...
Konya Büyükşehir Belediyesi'nden Şehir Şurası
Konya Büyükşehir Belediyesi, şehrin gelecek stratejisinin ve vizyonunun ...
 
YAZARLAR
Süleyman Göksu
Süleyman Göksu
Manevi bolluk
Mehmet Şimşek
Mehmet Şimşek
KADINLARIMIZ (197. Bölüm)
Ahmet Anıl Yılmaz
Ahmet Anıl Yılmaz
TÜKETİCİ KÖŞESİ
Mustafa Çağlayan
Mustafa Çağlayan
TÜKETİCİ KÖŞESİ
Mustafa Yolcu
Mustafa Yolcu
İYİMSERLİK- KÖTÜMSERLİK
Saffet Kuramaz
Saffet Kuramaz
Harabeye Dönmüş Ev Ve Sırlar/Işıkları Kapat
ANKET
Pandemi sürecinde belediyelerin çalışmaları yeterli mi?

Yetersiz
Yeterli
Fikrim yok

Sonuçları göster Anket arşivi
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
SÜPER LİG PUAN DURUMU
FACEBOOK'TA SUNHABER
TWITTER'DA SUNHABER
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak 04:51   İkindi 16:23
Güneş 06:28   Akşam 19:01
Öğle 12:54   Yatsı 20:25
Nöbetçi Eczneler
Ana Sayfa Yerel Asayiş Siyaset Ekonomi Spor Güncel Dünya Eğitim Sağlık Kültür & Sanat
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri