Ana Sayfa Yerel Asayiş Siyaset Ekonomi Spor Güncel Dünya Eğitim Sağlık Kültür & Sanat
ABD Sağlık Bakanı Azar'dan Rusya'nın ilk aşısına karşı açıklama
ABD Sağlık Bakanı Azar'dan Rusya'nın ilk aşısına karşı açıklama
Gümüşhane'de bir köy daha karantina altına alındı
Gümüşhane'de bir köy daha karantina altına alındı
Korona virüs denetimine tepki gösterdi, maskesini atarak taksiye bindi
Korona virüs denetimine tepki gösterdi, maskesini atarak taksiye bindi
Rus aşısının adı Sputnik V oldu
Rus aşısının adı Sputnik V oldu
İkra Nur için İstanbul Adli Tıp Kurumu'nun raporu bekleniyor
İkra Nur için İstanbul Adli Tıp Kurumu'nun raporu bekleniyor
HABERLER>BİLİM TEKNOLOJİ
28 Aralık 2019 Cumartesi - 10:03

Türkiye'nin otomobili, bir araçtan çok daha fazlası...

Yüzde 100 elektrikli ve beş farklı modelle 2022’de yollara çıkacak Türkiye’nin Otomobili, Bursa’da üretilecek. Süper akıllı donanımlara sahip otomobil için 22 milyar TL’lik yatırım yapılacak.

Türkiye nin otomobili, bir araçtan çok daha fazlası...

Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en önemli vizyon projelerinden olan yerli otomobil yüzünü gösterdi. Gebze'deki Bilişim Vadisi'nde düzenlenen “Yeniliğe Yolculuk Buluşması”na; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi üyeleri, Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) CEO'su Mehmet Gürcan Karakaş, TOGG hissedarları, otomotiv endüstrisi ve tedarik sanayii temsilcileri, iş dünyasının mensupları ile TOGG çalışanlarının bulunduğu üç bin kişilik davetli topluluğu katıldı. Yoğun ilgi gören ve heyecanın doruk noktasına ulaştığı etkinlikte; Türkiye'nin ilk yerli otomobili Devrim'in yanı sıra, Türkiye'nin Otomobili'ne ait modüler ve elektrik güç ünitesi tören alanında sergilendi. TOGG bünyesindeki görevliler, katılımcıları, otomobilin özellikleri hakkında bilgilendirirken; fuaye alanında otomobile ait simülatör ile katılımcılara sürüş deneyimi şansı verildi.

TAM ELEKTRİKLİ 5 MODEL
Resmî kuruluşundan 18 ay sonra üç boyutlu ilk modelini ve bir konsept aracını gün ışığına çıkaran TOGG; fabrikasının temelini 2020 yılında atacak. 2030 yılına kadar fikri ve sınai mülkiyet hakları tamamen kendisine ait bir platform üzerinde, yüzde 100 elektrikli beş farklı model üretecek.

SÜPER TEŞVİKLER
Proje bazlı devlet desteği verilecek yatırım için gümrük vergisi muafiyeti, KDV istisnası, yüzde 100 vergi indirimi, azami tutar sınırı olmaksızın 10 yıllık sigorta primi işveren hissesi desteği, 10 yıllık gelir vergisi stopajı desteği, azami 360 milyon liralık nitelikli personel desteği, faiz ve kâr payı desteği ile yatırım yeri tahsisi ve alım garantisi sağlanacak. Faiz ve kâr payı desteği, gerçekleşen sabit yatırım tutarının yüzde 13'ünü ve ödenen faiz veya kâr payının yüzde 80'ini geçmemek kaydıyla, her bir kredinin kullanım tarihinden itibaren azami 10 yıl olacak.

22 MİLYAR TL'LİK YATIRIM
Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret AŞ tarafından komple yeni yatırım olarak inşa edilecek tesisin öngörülen toplam sabit yatırım tutarı 22 milyar TL olacak. Öngörülen sabit yatırım tutarının gerçekleştirilmesi amacıyla, 31 Aralık 2023 tarihine kadar en az 3 milyar 500 milyon lira tutarında nakit sermaye, ortaklarca şirkete ödenecek.

BURSA'DA ÜRETİLECEK
Yerli otomobilin üretim tesisi, otomotiv sanayiinin merkezi Bursa'da kurulacak. Fabrika, Gemlik'teki askerî arazide inşa edilecek. Elektrikli otomobilin üretimi beş modelde, yılda 175 bin adet olacak. Modellerde iki çeker 200 beygir, dört çeker 400 beygir gücünde olacak.

2022'DE SATIŞTA
Otomobil, yollara çıkacağı 2022'ye kadar TOGG'un öncülüğünde yayılımı sağlanacak geniş kapsamlı şarj altyapısı sayesinde; evlerde, ofislerde ve yol üzerindeki istasyonlarda şarj edilebilecek.

4 BİN 323 İSTİHDAM
Üretim tesisinde 4 bin 323 kişi istihdam edilecek. Bu kişilerin 300'ü ‘nitelikli' olacak. Asgarî ücretin brüt tutarının 20 katını geçmemek üzere beş sene süreyle nitelikli personel desteği uygulanacak.

30 BİN ALIM GARANTİSİ
Belirlenecek usul ve esaslar çerçevesinde Devlet Malzeme Ofisi tarafından 31 Aralık 2035 tarihine kadar, 30 bin adet elektrikli otomobil için alım garantisi uygulanacak.

İLK GÜNDEN TALEP PATLAMASI
Türkiye'nin Otomobili, 30 dakikanın altında hızlı şarj ile yüzde 80 doluluğa ulaşacak. Doğuştan elektrikli modüler platform ile 300+ ve 500+ kilometre menzil opsiyonlarına sahip olacak. Aracın marka ismi önümüzdeki dönemde belirlenecek. Erdoğan, ilk siparişi verdi. Ardından iş dünyası ve vatandaşlar da sosyal medyadan tam not vererek, aracı alacaklarını beyan etti.

TAM AKILLI ARAÇ
Türkiye'nin otomobili bağlantılı altyapısıyla sürekli internetin içinde yerini alacak. Otomobil, tüm akıllı şehir altyapısı, elektrik şebekesi, cihazlar, evler ve binalar ile iletişim halinde olacak ve yaşamın birçok farklı alanında kullanıcısının yerine düşünen bir asistana dönüşecek.

5G İLE MÜDAHALE
Üretilecek otomobiller bir merkeze bağlı olacak. Güncellemeleri uzaktan 4G/5G bağlantısıyla alabilecek. Arıza durumunda araç servis ekibi uzaktan müdahale edebilecek. Yerli otomobil otonom sürüş teknolojisine sahip olacak. Trafik sıkıştığı zaman kendiliğinden dur-kalk yapabilecek. ‘EURO NCAP'TA 5 YILDIZ
Euro NCAP 5 yıldız seviyesine uyumlu, platforma entegre edilmiş batarya ile yüksek çarpışma dayanımı ve yüzde 30 daha fazla burulma direncine sahip olacak. Otomobil; 400 beygir güç ile 4,8 saniyenin altında 100 km hızlanabilecek.

HOLOGRAFİK ASİSTAN DÜNYADA İLK
Dünyada ilk defa Türkiye'nin otomobilinde “Holografik Asistan” teknolojisi kullanılacak. Sürücü gözünü yoldan ayırmadan, aracın gösterge ekranında verilen bilgileri ön camdan 4K olarak görecek. Aynı zamanda yol ve çevre hakkında ihtiyacı olabilecek diğer tüm bilgilere ulaşabilecek.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: KÜRESEL BİR MARKA OLACAK
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Sınıfının en uygun maliyetli aracı olacak. Avrupa'nın doğuştan ilk elektrikli SUV modeliyle geleceğin teknolojisine ulaşıyoruz. Biz küresel marka peşindeyiz” dedi. Türkiye'nin yerli ve milli otomobil arayışının 60 yıllık geçmişi olduğunu hatırlatan Erdoğan, şunları söyledi: İlk yerli otomobil denemesi olan ‘Devrim'in hikâyesi, aynı zamanda hayallerimizin nasıl kabusa dönüştürüldüğünün de örneğidir. Ama bugün; tüm hakları ülkemize ait olan, tasarımcılarımızın ve mühendislerimizin emekleriyle yoğrulan, milli teknolojilerle üretilen, dünyaya adımızı duyuracak bir otomobile sahip olduk. Bu iş için 100'ün üzerinde Türk mühendis gecesini gündüzüne kattı, evinden, çoluğundan, çocuğundan ayrı kalma pahasına çalıştı, çabaladı. Bunların bir kısmı da yurt dışındaki prestijli işlerini bırakıp, sırf bu projede yer almak için büyük bir heyecanla vatanlarına dönen arkadaşlarımızdan oluşuyor. Türkiye, ürettiği yüksek teknolojili sanayi ürünleri sayesinde güçlü ve rakipsiz bir küresel oyuncu olma yönünde ilerliyor. Yeter ki kendimize güvenelim, inanalım...

BAKAN VARANK: DÜNYAYA DA İHRAÇ EDECEĞİZ
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank; milletin tarih boyu sahip olduğu öz güveni bu dönemde geri kazandığını belirterek, “Yıllarca bu millete ‘yapamazsın, başaramazsın' diyenlere inat, ‘en iyisini biz yaparız' dediğimiz günlere geldik” dedi. Türkiye'nin Otomobili'nin tüm fikri ve sınai mülkiyet haklarının ve mühendislik kararlarının millî olduğunu vurgulayan Bakan Varank, “Bu otomobilden kazanılan her kuruş, Türkiye'nin kazancıdır. Türkiye'nin Otomobili ile küresel piyasada rekabet edecek markamızı oluşturuyor, sektörün geleceğinde ‘Biz de varız' diyoruz. Böylece otomotiv sektöründeki 32 milyar dolarlık ihracatı ve istihdam hacmini daha da yukarılara çıkartacağız” diye konuştu.

CEO KARAKAŞ: BATARYASI TESLA'DAN İYİ
Elektrikli otomobil denilince akla ilk olarak batarya geliyor. Bugün dünyadaki en ileri batarya teknolojisini Tesla kullanıyor. Bu şirketin Türk olan başmühendisi de transfer edilerek, Türkiye'nin Otomobili bataryası ortaya çıktı. Bu bataryanın, Tesla'nınkinden de daha iyi olduğu belirtildi. CEO Gürcan Karakaş “Bataryasını sıfırdan geliştirdiğimiz, hiçbir yerden almadığımız, hiçbir yerden lisanslamadığımız, tamamıyla bizim ihtiyaçlarımıza uygun bir teknoloji geliştirdik. Ülkemizde mükemmel mühendislerimiz var. Teknoloji ile beraber ilerleyerek ve gelecekteki tüketicinin ihtiyaçlarını düşünerek otomobilden fazlasını yaptık. Örneğin holografik asistan gibi, navigasyon sistemini ve ulaştırmadaki bazı bilgilendirme sistemlerini yerinden oynatacak sistemlerle farklılaşmak istiyoruz” dedi.

 
Cumhurbaşkanı'ndan kongre mesajı
 
Her alanda millî mücadele vurgusu
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Türkiye'nin otomobili tanıtılıyor
"Türkiye’nin Otomobili"nin ön gösterim aracının tanıtımı, Cumhurbaşkanı ...
Yerli otomobil TEKNOSAB'da üretilecek
Türkiye'nin yüksek teknolojili yerli otomobili için Bursa tercih edilirken, ...
Yerli otomobilden ilk video paylaşıldı
Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu, yerli otomobille ilgili ilk videoyu ...
 
Yerli otomobilden bir detay daha ortaya çıktı
Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu, resmi Twitter hesabından yerli otomobile ...
Yerli otomobilden yeni fotoğraf
Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG), yerli otomobilin ön panjurunun ...
Yerli Otomobilden yeni fotoğraf!
Yerli otomobilin tanıtımı için geri sayım sürüyor. Bugün yerli otomobille ...
 
İlk İHA, KKTC'de göreve başladı
Muğla Dalaman’dan kalkan insansız hava aracı (İHA), KKTC yerel saatiyle ...
İnsansız kara aracı göreve hazır
Türk savunma sanayii bünyesinde 1, 3 ve 6 kilogram ağırlığında üç tip ...
Yerli e-Posta hayata geliyor
Verilerin güvenliği konusu son dönemde önemini gittikçe artırırken milyonlarca ...
 
YAZARLAR
Süleyman Göksu
Süleyman Göksu
Mümince bir duyarlılık
Mustafa Yolcu
Mustafa Yolcu
SAİNT ANTUAN KİLİSESİ
Ebru Mut
Ebru Mut
GECE İŞKENCESİ
Mehmet Şimşek
Mehmet Şimşek
KADINLARIMIZ (191)
Prof. Dr. Meryem Uysal
Prof. Dr. Meryem Uysal
İKİNCİ AİLEM
Saffet Kuramaz
Saffet Kuramaz
Düşmandan Dost Olmuyor
ANKET
Pandemi sürecinde belediyelerin çalışmaları yeterli mi?

Yetersiz
Yeterli
Fikrim yok

Sonuçları göster Anket arşivi
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
SÜPER LİG PUAN DURUMU
FACEBOOK'TA SUNHABER
TWITTER'DA SUNHABER
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak 04:07   İkindi 16:53
Güneş 05:56   Akşam 19:56
Öğle 13:06   Yatsı 21:30
Nöbetçi Eczneler
Ana Sayfa Yerel Asayiş Siyaset Ekonomi Spor Güncel Dünya Eğitim Sağlık Kültür & Sanat
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri